Ad

Slider

İklim Değişikliği Başkanlığı Mısır'da

0

 2 hafta sürecek olan COP 27 toplantıları Mısır’ın Sharm El-Şeyh kentinde tüm taraf ülkelerin katılımıyla başladı.

 COP (Conference of Parties), Birleşmiş Milletler’in 1994 yılından bu yana iklim krizi ve küresel ısınmayla mücadeleye yönelik düzenlediği konferanslardır.

Paris Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında, iklim değişikliğinin azaltılması, adaptasyonu ve finansmanı hakkında 2015 yılında imzalanan, 2016 yılında yürürlüğe giren Anlaşmadır. Ekim 2021 itibarıyla, Türkiye dahil olmak üzere BMİDÇS'nin 194 üyesi anlaşmaya taraftır.

COP27'deki tartışmalar, yıkıcı sel baskınları ve benzeri görülmemiş ısı dalgaları, şiddetli kuraklıklar ve zorlu fırtınalar görülen bir yılın sonlarına doğru başlıyor, bunların hepsi, ortaya çıkan iklim krizinin açık göstergeleri. 

Aynı zamanda, dünya çapında milyonlarca insan, şiddetli jeopolitik çatışmalar ve gerilimler tarafından ağırlaştırılan enerji, gıda, su ve yaşam maliyeti alanlarındaki eşzamanlı krizlerin etkileriyle karşı karşıyadır. 

Mısır COP27 Başkanlığı, iklim değişikliğine yönelik küresel çabalarımızın merkezine insan ihtiyaçlarını koyan bu COP için iddialı bir vizyon belirledi. Başkanlık, dünyanın dikkatini su güvenliği, gıda güvenliği, sağlık ve enerji güvenliği de dahil olmak üzere her yerdeki insanların en temel ihtiyaçlarından bazılarına hitap eden kilit unsurlara odaklamayı amaçlıyor.

6-18 Kasım tarihleri arasındaki bu iki haftalık toplantıda, iklim eylemi ve desteğinin şeffaflığının tüm yönlerini kapsayan çok çeşitli etkinlikler yer alacak. Son 30 yılda elde edilen başarıları ve en iyi uygulamaları konuşacak ve Paris Anlaşması'nın Gelişmiş Şeffaflık Çerçevesinin (ETF) tam olarak uygulanmasının önünü açacak.

İklim kriziyle mücadeleye büyük bir ivme kazandıran Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle COP toplantıları elde edilen kazanımlar, konulan hedefler bakımından daha da önem kazandı 

 Bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’ın Sharm El-Şeyh kentinde düzenlenen COP27’de, katılımcı ülkeler #uzundönemliiklimdeğişikliğistratejilerini (UDİDS) (#longtermstrategy #LTS) tartışacaklar.

Katılımcı ülkeler arasında yer alan Türkiye daha temiz, sürdürülebilir bir çevreye ve toplumsal refaha fayda sağlayacak önemli adımlar atarken; uzun dönemli iklim değişikliği stratejisini, iklim krizi ile mücadelede fikir ve çabalarını dünyayla paylaşacak!


0

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Mega Menu

blogger